Як вибрати туристичний пальник: газовий, бензиновий, мультипаливний
Зміст:
У чому запорука успіху гірських сходжень, багатоденних туристичних походів або іншого активного відпочинку на природі? Правильно: у якісному харчуванні! Це ваше джерело енергії, сил і настрою, а отже, одне з найважливіших організаційних питань. І звучить воно так: які продукти брати, в якому посуді готувати та на якому пальнику процес приготування їжі буде ефективнішим, швидшим і зручнішим у похідних умовах? При цьому хоч комфортні будуть умови, хоч вельми суворі (наприклад, сильний мороз, велика висота і навкруги суцільний сніг), важливо мати надійне джерело тепла — якісний газовий або мультипаливний пальник, що забезпечить окріп для чаю та каші.
За відсутності можливості розвести багаття та під час занять зимовим туризмом, альпінізмом портативний пальник дасть змогу добути воду зі снігу, закип'ятити її та приготувати гарячу їжу
Правильно вибрати похідний пальник під свій вид туризму вам буде не складно після прочитання цієї статті, адже ми крок за кроком розглянемо критерії вибору газових, рідиннопаливних (бензинових) і мультипаливних моделей. А для повної картини неодмінно прочитайте огляд інтегрованих систем приготування їжі (туристичні газові пальники з фіксацією спеціального казанка).
Сучасні пальники відмінно підходять для туристичних походів та альпінізму. Вони мають компактні габарити та ефективно витрачають паливо
Критерії вибору похідного пальника
Якщо ви прийдете купувати пальник у наш фізичний магазин X-Zone у Києві, то досить сказати консультанту, для яких цілей він потрібен, і вам запропонують максимально відповідні варіанти. Якщо ж вибираєте на вітринах інтернет-магазину, то в описі та характеристиках звертайте увагу на такі параметри:
- На якому виді палива працює: газ, бензин або обидва варіанти. Для газових пальників важливий тип з'єднання з балоном: різьбовий, цанговий або обидва варіанти. (Цей пункт детальніше розглянемо нижче)
- Потужність: орієнтуйтеся на 3 кВт — оптимальний показник для гірських походів. При цьому враховуйте, що чим більшу кількість води/їжі потрібно гріти, тим вища потрібна потужність.
- Витрата палива на максимальній потужності — це важливий параметр, оскільки дає уявлення про мінімальну кількість палива на час походу (звертайте увагу, в яких умовах проводили заміри).
- Матеріал виробу: нержавіюча сталь або титан. Другий буде легшим, але дорожчим.
- Розмір і стійкість. Об'ємна і важка каструля вимагає від пальника: більшого діаметра конфорки й розмаху "лапок", на які його встановлюють, стійкої конструкції ("ніжки" розставляють ширше). В описі товару зазвичай вказують рекомендований діаметр посуду. Однак збільшення габаритів тягне за собою збільшення ваги і місця в рюкзаку. Тому для готування на 1-3 людини, краще взяти казанок до 1 л і відповідно компактний легкий пальник.
- Формат горіння — точковим "пучком" або розсіяними язичками полум'я. Цей параметр виділимо окремо, хоча він пов'язаний з попереднім пунктом. Принципова різниця в тому, що вузький потік вогню годиться тільки для нагріву води, а ось їжа буде пригорати. На розсіяній конфорці полум'я краще розподіляється по дну посуду, забезпечуючи більш рівномірний підігрів. До речі, найчастіше на другому типі й регулювання полум'я чутливіше.
- Точність регулювання полум'я важлива, якщо плануєте готувати складні страви, а не просто кип'ятити воду для запарювання субліматів чи варити каву.
- Вага тісно пов'язана з розміром, матеріалом, потужністю та іншими конструкційними особливостями. Цей параметр найбільш важливий для легкоходів й альпіністів, які часто нехтують зручностями заради полегшення спорядження.
- Наявність додаткових елементів: попередній нагрів, редуктор, п'єзопідпал, вбудований вітрозахист, знімні перехідники тощо.
Деякі виробники вказують також час кип'ятіння літра води за заданих умов, що дає змогу розрахувати приблизний час на приготування їжі.
Важливе правило: перед кожним виїздом уважно перевіряйте своє спорядження! Працездатність пальника, справність перехідників та інших девайсів.
Види й типи туристичних пальників
За призначенням виділяють 3 групи портативних пальників. Зрозуміло, що все можна використовувати будь-де, але набагато зручніше застосовувати товар в умовах, для яких його розробляв виробник. А саме:
- Кемпінгові плити. Потужні, стійкі, з широким розсікачем, плавним регулюванням вогню, можуть мати 1-3 конфорки. Мають великі габарити та вагу понад 1 кг, тому не зручні для багатоденного перенесення в рюкзаку. Зате цілком підходять для автотуризму, нескладних водних походів, риболовлі або трекінгу формату "радіалок" (табір обладнується на одному постійному місці, звідки туристи щодня здійснюють радіальні виходи різними маршрутами).
- Похідні пальники — це практично всі вагою до 500 г, вони компактно складаються, прості в експлуатації, найчастіше мають додаткові елементи, що підвищують зручність користування.
- Для високогір'я, екстремальних умов. Міцні, надійні пальники, що насамперед пристосовані для стабільної роботи за низьких температур і сильного вітру. По-друге — витримують баланс між достатньою потужністю, компактністю і легкою вагою (газові до 150 г, мультипаливні важче), відповідно здебільшого розраховані лише на кип'ятіння води для 1-3 особи.
Порада: у багатоденний пішохідний похід для компанії понад 3 туристів краще взяти кілька маленьких пальників, ніж 1 великий. Це дасть змогу одночасно готувати різні страви (наприклад, окремо м'ясні та вегетаріанські), скоротити час на приготування їжі та напоїв. До того ж завжди краще мати запасний. А ось велика портативна газова плитка буде практичнішою для кемпінгу або автопоходів, тобто де вага і компактність не настільки важливі, як у пішому.
За видом палива пальники для туризму поділяються на такі види, як газові, рідиннопаливні та мультипаливні. Розглянемо особливості кожного.
Вибір газового пальника: які бувають, які краще для походів в гори
Основна характеристика — працюють тільки від скрапленого газу, що подається з маленьких (від 100 до 500 г) похідних балончиків, які наповнені ізобутаном та/або пропаном. Газові суміші бувають різні, тому для розуміння "сезонності" ставлять маркування "літній", "зимовий", "всесезонний" або буде написано, за яких температур рекомендується використовувати. Також при купівлі газового балона важливо враховувати тип його кріплення до пальника — на різьбі або цанговий. Ну або купити адаптер — перехідник, який дає змогу використовувати обидва типи.
Який різновид паливного резервуара вам підійде, залежить не тільки від наявності/відсутності різьблення, а й від конструкції з'єднання його з пальником. А саме:
- Набалонні/невиносні пальники — накручуються зверху безпосередньо на різьбу балона. Це найбюджетніша версія, у них компактна конструкція і легка вага (до 100 г), завдяки чому дуже зручно транспортувати та застосовувати з кухлями і каструльками на 1-2 л. Крім "несумісності" з великогабаритним посудом, недолік такого типу в хиткості на нерівних і похилих поверхнях, хоча спеціальна підставка під балон помітно нівелює проблемку.
- Виносні — зі шлангом, який прикручується до балона (різьбового або цангового), при цьому сам пальник стоїть невисоко на власних ніжках/підставці. Така конструкція найуніверсальніша, досить стійка, часто оснащена більшими розсікачами, а отже, максимально зручна для приготування складних страв на сковорідках та/або в казанках на кілька літрів. На відміну від набалонних пальників, які не рекомендується закривати вітрозахистом по всьому периметру, виносні можна прикривати повністю. Ще один важливий елемент, який може бути у виносного пальника, — трубка попереднього підігріву газу (для зміни його агрегатного стану з рідкого в газоподібний, що особливо актуально в горах, в сильний мороз або коли балон перевертають, щоб максимально витрачати залишки палива). З недоліків: збільшена вага і габарити, вища вартість, більше вразливих вузлів.
Якщо ви обираєте пальник для походів недалеко від цивілізації, трекінгу на маркованих стежках, проходження класичних альпіністських маршрутів в Альпах чи на Кавказі, то не буде кращого рішення, крім як вибрати саме газовий пальник. Не сумнівайтеся!
А ось якщо плануєте тривалу автономку, експедицію в нетуристичні регіони або дикий туризм у країнах Скандинавії, то може виникнути проблема з придбанням газу. Закупитися вдома не варіант, оскільки повні балони не можна перевозити в громадському транспорті, а порожні перезаправляти небезпечно. Що робити? Тут на арену виходять бензинові та мультипаливні моделі.
Для яких умов краще брати пальник на рідкому паливі
Такі вироби представлені тільки конструкцією з виносним шлангом, який кріпиться до ємності для пального. Якого саме? Для пальників, що функціонують на рідкому паливі, найкращим розхідником є очищений бензин. До слова, він значно доступніший і дешевший за туристичний газ. Крім бензину, якщо це зазначено в інструкції, можна заливати гас, дизельне пальне та іноді навіть спирт. Однак ці рідини набагато більше димлять і засмічують обладнання. Та й загалом багато хто не сприймає пальники на бензині/гасі/дизелі через те, що пальне, яке згорає, може коптити при невмілому користуванні.
Щоб не помилитися у виборі рідко- або мультипаливного пальника, варто ретельніше розглянути кожен вид палива.
- Гас — має слабку займистість, що підвищує безпеку експлуатації. Купити його можна навіть у найвіддаленіших селах. Недолік: неприємний запах, яким просочуються всі речі.
- Бензин — добре тримає температуру полум'я і не боїться низьких температур. Теж повсюдно доступний. Теж виділяє запах, може бути небезпечним у разі витоку.
- Очищений бензин з октановим числом 50-54 ("калоша") — це найлегкозаймистіше паливо, яке має найвищу енергетичну цінність, тому має найкращі характеристики для використання в пальниках. Висока випаровуваність істотно знижує відходи горіння. Під час використання слід ретельно стежити за відсутністю витоків з ємності, оскільки продукт може спалахнути від будь-якої іскри.
Аргумент на користь вибору рідкопаливних пальників не тільки в доступності палива, а й у тому, що вони чудово працюють за екстремально низьких температур. Але вони мають менший попит, оскільки аутдор-ринок має більш універсальну пропозицію — гібрид, який може працювати і на газу, і на бензині.
Які плюси й мінуси мультипаливних пальників
Мультипаливні пальники — девайс бувалих туристів. Так, вони чудово функціонують на зрідженому газі, "калоші", бензині, гасі... Ось тільки потрібно вміти не просто їх добути, а й докласти зусиль для чищення елементів від продуктів горіння різних видів палива. Тож врахуйте, зважте і вирішуйте...
Огляд конструкції та роботи мультипаливних пальників на прикладі MSR Whisperlite Universal:
Основні плюси мультипаливних моделей:
- відмінна адаптація до низьких температур;
- доступні ціни на паливо, яке можна знайти практично в будь-якому населеному пункті;
- хороша стійкість.
З недоліків важливо виділити:
- висока вартість;
- можливість появи течі з паливної ємності;
- складніше у використанні;
- потреба в регулярному обслуговуванні.
Багато пальників, що працюють від рідкого палива, оснащені якісними механізмами для регулювання потужності полум'я. Тому за допомогою таких пристосувань можна швидко приготувати їжу навіть на велику групу туристів.
Пару слів про аксесуари
Захисні екрани. Для більшої ефективності газових пальників рекомендується використовувати вітрозахист (металева ширма цільна або з декількох секцій) і, для моделей зі шлангом, відбивач тепла у вигляді металевого килимка під пальник.

П'єзо. Більшість сучасних пальників, особливо газових, оснащуються механізмом п'єзопідпалу. Цей елемент є дуже зручним і практичним. Щоправда, в сиру або морозну погоду може не спрацювати. Тому в похід слід захопити сірники, кресало або автономний п'єзоелемент.
Перехідники. Про адаптери з різьбового балона на цанговий ми писали вище. Також є підставки під казанки, які дають змогу використовувати на пальнику посуд різного діаметра і типу днища (гладкі або з радіатором).
Часті запитання щодо користування пальниками в поході
Чи потрібен пальник для кемпінгового відпочинку?
У більшості випадків потрібен. У дикому таборі він підстрахує на випадок негоди, коли не захочеться або не буде можливості розпалювати вогонь. В обладнаному ж кемпінгу багаття зазвичай заборонено, а на громадській кухні тісно і некомфортно.

На скільки вистачає газового балона?
Можна відштовхуватися від показника: в нормальних умовах 230-грамовий газовий балон здатний закип'ятити приблизно 13-15 л води. Але враховуйте, що це середнє по лікарні, оскільки не враховує модель пальника, його характеристики та зношеність, а в похідних умовах ще й додадуться негативні фактори навколишнього середовища.
Який газовий балон для пальника кращий?
Питання справедливе для тих, у кого є перехідник або duo-пальник, який працює і від різьбових, і від цангових балонів. Багато хто вважає, що краще брати саме цангові, оскільки вони доступніші — дешевші та продаються в будівельних/господарських магазинах, поєднуються з газовим різаком, швидко кріпляться і знімаються. А плюс різьбових хіба що в міцнішій, надійнішій фіксації, більшому розмаїтті об'ємів балонів і поєднанні їх із кемпінговими газовими світильниками.
Як користуватися газовим пальником? Як правильно зібрати, підпалити?
Сучасні моделі дуже прості в експлуатації. Дістаєш з упаковки, розкладаєш "лапки" на максимальну амплітуду, прикручуєш до балона до упору (не повинно бути чути шипіння газу і його запаху), злегка відкручуєш кран і натискаєш кнопку п'єзопідпалу або підпалюєш сірниками. Вуаля! Тепер можна ставити казанок, чайник або навіть кавоварку. Після готування потрібно закрутити кран до упору, скрутити балон (якщо пальник невиносний, то почекати, доки охолоне), скласти всі розкладні елементи й упакувати назад у чохол. Зберігати й транспортувати найкраще в пластиковому футлярі, що захищає виріб від механічного пошкодження і засмічення.
Як встановити кавоварку на похідний газовий пальник?
Фанати гейзерних кавоварок не розлучаються з ними навіть вирушаючи в дикі умови. Однак не на всі пальники вони добре стають. У такому разі потрібен розсікач, який укладається на "лапки", а на нього ставиться кавник. Розсіювачі полум'я для туристичних пальників є у продажу, але його можна зробити і самотужки — по суті це металева тарілочка потрібного діаметру. Одним словом, доклавши трохи зусиль, ви отримаєте багато задоволення! Як це зазвичай і буває в походах ;)

Журналіст, копірайтер.
Захоплення: походи, альпінізм, скелелазіння, фрідайвінг, бойові мистецтва, виживання, квантова психологія.